Kısa Kısa…

[20:47, 04.04.2020] Şaban Piriş:

1 NİSAN ŞAKASI!

■ Bir gaflet örneği olarak, her yıl 1 Nisan günü sevinçle “1 Nisan!” diye şaka yapılır. Kars İmam-Hatip Lisesinde, orta 2. sınıfta okurken, bilahare Konya Valisi olarak da görev yapan, merhum Oktay Başer, Kars Vali yardımcısı idi ve derslerimiz boş geçmesin diye İngilizce derslerimize girmekte idi. 1 Nisan 1970 tarihinde kendisine “şaka” yapmak üzere sınıfa girdiğinde ayağa kalkmadık. Şaşırdı ve hepimiz bir ağızdan “1 Nisan” dedik. Buna çok üzülmüştü ve kızmadan o derste sadece 1 Nisan şakası olayını anlattı. Merhum Vali Oktay Başer’e Allah’tan rahmet diliyorum. Şuurlu bir Müslüman ve mütefekkir idi. Ben o gündür bu gündür bu olayı, sınıfta ve konu olan her yerde anlatmaya çalışıyorum. Mahiyeti bilinmeyen bu ihaneti her yıl Müslüman olarak şuursuzca tekrarlamaktayız.

■ Olayın aslı budur:
● “15. yüzyılın sonlarında Haçlı ordusu İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen kış aylarının da etkisiyle kale korunabilmektedir. Kaleyi almanın zorluğunu anlayan Haçlı ordusu komutanı değişik taktikler düşünür. En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an-ı Kerim, diğer elinde İncil: “Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım” der.
● Müslümanlar kendilerine dokunulmaması karşılığında kaleyi teslim ederler. Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı Haçlı ordusu komutanı, bütün Müslümanların öldürülmesi emrini verir. Bunun üzerine Müslümanlar, “Yemin etmiş, söz vermiştiniz!” dediklerinde Haçlı ordusu komutanı “Benim sözüm dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur, bu gün 1Nisan” diye cevap verir ve bütün Müslümanlar şehit edilir.
■ İşte o gün bugündür “1 Nisan” Hıristiyanlar arasında “Hile Günü” olarak kutlanmaktadır. Müslüman olarak biz de, bu hile gününe “şaka!” adı altında ortak oluyoruz. Şehit edilen yüzlerce Müslüman’ın ruhunu incitiyoruz. Bundan Allah’a sığınmak lazımdır.

Kaynak: ● Prof. Dr. Mehmet ÖZDEMİR, Endü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir