30/01/2021

Arapça Öğreten Site ve Programlar

ile Arznet


Arapça Öğretici Youtube Kanaları İncelemesi

Öncelikli olarak Arapça öğretici Youtube kanalları arasında inceleme yapacağız :

1 – Nihal İle Arapça Öğren

Nihal ile Arapça Öğren Youtube Kanalı

Kanalın açıklama kısmında ” Arapça öğrenmek isteyen herkese hitap eden, Arapça eğitim kanalı. ” diye bir ibare bulunmakta. Oldukça faydalı olan kanal içeriğinde Kelime Kartları , Diyaloglar , Şemalarla Arapça , Soru Cevap , Deyimlerle Arapça Basın Arapçası Dersleri ve Arapça‘nın temel özelliklerinden başlayan genel dersler bulunmakta. Oldukça dolu bir kanal. Kanalı Buradan inceleyebilirsiniz. Facebook kanalını Buradan takip edebilirsiniz ve Twitter sayfası da Burada. Ayrıca Youtube bulunan dersleri daha düzenli takip etmek istiyorum derseniz Udemy üzerinde de bir adet kursu bulunmakta , ilgili kursa Buradan ulaşabilirsiniz. Twitter sayfasında verilen kupon kodu ile Udemy üzerinden indirimli kurs satın alabiliyorsunuz.

2 – Mahmut Suleyman

Mahmut Süleyman Youtube Kanalı

Daha önce Mahmut Suleyman’ın onlinearabic üzerindeki derslerini görmüş olabilirsiniz. Şimdi ise Youtube kanalı mevcut. Kanalın açıklama kısmında ”  Arapça öğrenmek isteyenler, imam hatip liler, ilahiyat öğrenci leri için günlük konuşma ve kolay pratik ders leri. Araplar için Türkçe تعلم وتكلم التركية في شهر Mahmut Süleyman, ana dili Arapça olmayanlara Arapça öğretimi konusunda deneyimli, Mısır asıllı Arapça öğretim uzmanıdır.  ” yazılmış. Kendisi Mısır asıllı ve çok iyi bir öğretmen olduğuna kanaatindeyiz. Kendisinin ” Neden Arapça Öğrenemiyoruz ” videosunu izlemenizi tavsiye ederiz. Giriş kısmında bahsettiğimiz bir çok sorunun cevabını bu videoda bulacaksınız. Kanalı Buradan inceleyebilirsiniz. Ana dili Arapça olan bir hocadan dersler almanın farkını ve olumlu taraflarını videoları takip ettiğinizde göreceksiniz. Ayrıca hem İmam Hatip öğrencileri hem İlahiyat öğrencilerinin hem de Arapça Öğrenmeye yeni başlayanların faydalanabileceği bir kanal. Şiddetle tavsiye ediyoruz.

3 – Tekelleme Yetekellemu

Tekellüm Youtube Kanalı

Durûsu’l-Luğati’l-Arabiyye Kitabı’nın esas alındığı/okutulduğu video dersler ve çeşitli Arapça gramer videolarının bulunduğu kanalda ayrıca Kur’an Okuma Rehberi isminde bir video serisi de bulunuyor. Her kesimden Arapça öğrenicisine faydalı olacağını düşündüğümüz bir Youtube kanalı.Siteye Buradan ulaşabilirsiniz.

4 – Kolay Arapça

Kolay Arapça Youtube Kanalı

Durûsu’l-Luğati’l-Arabiyye Kitabı’ndan dersler olan kanalda İmam Hatip Lisesi dersleri olmak üzere günlük ve pratik Arapça diyaloglara yer verilmiş. Kanalın açıklama bölümünde ” Bu kanalda yayınladığım dersleri iyice ezberleyinceye kadar tekrarlayın..Bu sizi Arapça‘ya her gün daha da yakınlaştırır… Bu kanalda Durusul Luğati el Arabiyyenin 4 kitabını bitirmeyi hedefledim… Derslerimiz kayıtlar halinde düzgün sıra ile listelenmiştir. Diğer ders ve kitaplarda , görüşmek üzere… Allah’a emanet olun arkadaşlar… (Gramer dersleri size Arapça’da yardımcı olur dikkatle dinleyip öğrenin) ” denilmekte. Faydalı bir youtube kanalı. Kanalı Buradan inceleyebilirsiniz.

5 – Muhsin Özalpdemir

Muhsin Özalpdemir Youtube Kanalı

Kendisi bir akademisyen olan Muhsin Özalpdemir’in kendi ismindeki youtube kanalında Arapça YDS sınavı ile ilgili soru çözümleri olmak üzere güncel metinler , gramer dersleri , İlitam’a yönelik dersler ve çeşitli kitaplardan okumalar bulunmakta. Kanalı Buradan inceleyebilirsiniz.

6 – Mentor Arapça

Mentor Arapça Youtube Kanalı

Arap asıllı olan kanal sahibi açıklama bölümünde ”  Arapçayı öğrenelim, ama adam gibi öğrenelim. Ezberleyerek değil, tam mantığı ile anlayarak öğrenelim. Sadece dersler ile değil, kültür ve sanat ile öğrenelim. Desteklerinizle, videoları paylaşarak herkese Arapçanın kolay bir dil olduğunu gösterelim… Dersler hakkında detaylı bilgi için iletişim adresi butonundan bana ulaşabilirsiniz Sizi tekrar görmek isterim. Abone olun … Saygılar  ” diyor. Bize göre oldukça ilginç ve sempatik bir yüz. Söyledikleri de dikkate şayan. Kanalı Buradan inceleyebilirsiniz.

7 – İlyas Uçar

İlyas Uçar Youtube Kanalı

Arapça öğrenme ile ilgili tavsiyelerin olduğu Arapça Öğrenmek için Anahtar Tavsiyeler ve Arapça’yı Nasıl Sıfırdan Öğrenebilirim isimli videoları izlemenizi tavsiye ederiz. Kanalda çeşitli konuların ele alındığı Arapça Dersleri bulunmaktadır. İlyas Uçar’ın Youtube kanalına Buradan ve kendi ismi ile yayınladığı web sitesine de Buradan ulaşabilirsiniz.

8 – Video Eğitim Arapça Seti

 Video Eğitim Youtube Kanalı Arapça Eğitim Seti 

Video Eğitim Youtube Kanalı çeşitli konularda eğitici videolar yayınlıyor. İlginizi çeken konulara göre videolarını inceleyebilirsiniz. Bu videoların içinde bir de Arapça Seti bulunmakta. Sette 70 video bulunuyor ve videolar Prof. İbrahim KAÇAR tarafından hazırlanmış. Arapça Setine Buradan ulaşabilirsiniz.

9 – İbrahim Oruç Arapça Dersler

İbrahim Oruç Arapça Dersler Youtube Kanalı

Kendi ismi ile yayın yapan İbrahim Oruç hoca kanalında Sarf ve Nahiv dersleri başta olmak üzere Arapça KalıplarArapça’da harfi cerlerin fiillere kazandırdığı farklı anlamlar gibi bir çok Arapça Dersinin olduğu bir kanal.Zengin bir içeriğe sahip kanal sahibi YDS Arapça sınavlarında kazandığı başarıyı ve gelişimi de göstermiş. Kanalı Buradan inceleyebilirsiniz.

10 – Pratik Arapça

Pratik Arapça Youtube Kanalı

Kanalda günlük hayatta lazım olabilecek Arapça cümleler, Arapça-Türkçe cümle çevirileri, Arapça konuşma pratikleri yer almaktadır. Evde, okulda, iş yerinde, çarşıda, camide ve daha pek çok yerde Arapça nasıl konuşulacağını gösteren çalışmaların olduğu kanalın sizlere Arapça Öğreniminde faydalı olacağı kanaatindeyiz. Kanala Buradan erişebilirsiniz.

Youtube kanal listemiz şimdilik bu kadar. Yeni ve faydalı kanallar bulunduğu takdirde bu listeye eklemeler yapılacaktır. Sizler de bu konuda bize öneride bulunabilirsiniz.

Youtube’da Bulunan Motive Edici Videolar

Yine Youtube üzerinde sizi motive edecek bir kaç video mevcut , Arapça Öğrenmeye başlamadan bu videoları da izlemenizi tavsiye ederiz. İşte bu videolar :

1 – Arapça Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler – Emine Kimya Yaşar
2 – Kolay Yabancı Dil Öğrenme Yöntemleri | Nasıl 3 Dil Öğrendim ( İngilizce, Almanca, Arapça )
3 – İki senede arapça öğrenmek mümkün! Araplara meydan okudu
4 – Arapça öğrenmek istiyorsan izle
5 – Arapça Öğrenmek Neden Kolay ?
6 – Arapça Öğrenmek İçin Anahtar Tavsiyeler | İlyas UÇAR
7 – 45 GÜNDE ARAPÇA ÖĞRENMEK MÜMKÜN MÜ ? AKİT TV

Arapça Öğretici Bilgisayar/Mobil Uygulamaları

Şimdi ise Arapça Öğretici bilgisayar/mobil uygulamalarını inceleyeceğiz.

1 – BUSUU

Busuu Tanıtımı

Busuu sitesinde şöyle bir ibare bulunmnakta “Uzman dilbilimciler tarafından oluşturulan ve kişiselleştirilmiş çalışma planları ve konuşma tanıma gibi makine öğrenme teknolojisi ile geliştirilen 1000’in üzerinde ders. “

Busuu Arapça Öğrenme Programı


Avantajları Fazla Olan Bir Uygulama

Busuu nun avantajı bir dil öğrenme topluluğunun bulunması. Bu toplulukta bir çok ana dil konuşmacısı var. Yani biz Arapça açısından bakarsak ana dili Arapça olup diğer dilleri öğrenmeye çalışan bir çok Arap kökenli kullanıcı mevcut. Özellikle Türkçe öğrenmek isteyen Arap kullanıcılarla iletişim kurup yazdığınız cümle ve cümle kalıpları ya da daha uzun hikeyeleriniz ile ilgili düzeltmeler alabilirsiniz tabi bu arada siz de onlara Türkçe konusunda yardımcı oluyorsunuz. Bir konuyu öğrendiğiniz zaman konu ile ilgili sizden bir cümle ya da cümle grubu yazmanız isteniyor. Yazdığınız bu alıştırmayı dilediğiniz kişilerden düzeltme talep ederek topluluğa yayınlıyorsunuz. Daha sonra da geri bildirimler alıyorsunuz. Özellikle yardım ve düzeltme konuları size oldukça faydalı olacaktır.

Sosyal Platform Mantığı ile İşliyor

Topluluk sosyal platform mantığı ile işlemekte. Dilediğiniz kişileri arkadaşınız olarak ekleyebiliyor ve daha sonrasında o kişilerden yardım talep edebiliyorsunuz. İngilizce gibi dillerde gramer konuları da işleniyor. Ancak Arapça dilinde pek de gramer konusu bulunmuyor fakat Busuu platformu bu konuda da geliştirmeler yapacağını ifade ediyor.

Ücretli ve Ücretsiz Olarak Kullanılabiliyor

Busuu programını çok faydalı bulmamız nedeniyle ilk sırada Busuu platformunu inceledik. Uygulama sayfasına Buradan ulaşabilirsiniz. Platformun ücretsiz bölümü haricinde doğal olarak ücretli bölümü de var. Sesli kayıt yapma ve bu kayıtları topluluğa gönderme ve konu bitişlerinde sınav yapma gibi ekstralar ücretli versiyonda bulunuyor. Ancak ücretli versiyonu kullanmak istemeseniz bile oldukça faydalı bir uygulama.

2 – DROPS

Drops Arapça Öğrenme Programı

Drops Sistem Tanıtımı

Drops programı Arapça ile birlikte bir çok dili öğretme imkanına sahip bir program. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan bu Arapça Öğrenme programının faydalı bir öğretme sistemi bulunmakta. Ücretsiz versiyonda günlük 5 dakikalık bir öğrenme süreci bulunuyor. Daha fazla süre isterseniz ücretli versiyona geçmeniz gerekiyor. Fakat 5 dakika bile düzenli kullanımda oldukça faydalı. Sistem bazen ücretsiz versiyonlara ek süreler verebiliyor. Ücretli versiyonda süre sınırı yok ve sistemde bulunan bütün dilleri öğrenebiliyorsunuz.

Drops’un Avantajları

Drops’un avantajı 5 dakikalık bir odaklanma ile kelime ya da cümle / cümle kalıpları ezberletiyor olması. Android uygulama sayfasındaki tanıtım yazısının bir kısmını şu şekilde:

“Kelime öğrenmenin, alışılmış, sıkıcı ezberciliğin yerine, adrenalin dolu bir oyun olabileceğini hayal edin. İşte bu Drops: “sıkıcı” kelimesini dil öğreniminden çıkartıyor. Faydalı kelimeler, muhteşem minimalist illüstrasyonlar ve hızlı mikro oyunlar aracılığıyla hafızanıza giriyor.
Eğlenceli tarafı mı? Günde yalnızca 5 dakikanızı alıyor. Aslında bu aldığınız zamanın tamamı! Çılgınca mı? Evet. İşe yarıyor mu? Kesinlikle! “

” Drops %100 görseldir: Anlamı anadilinizle doğrudan bağlamak için resimler kullanıyoruz! Aracı yok. Daha hızlı, daha iyi ve daha eğlenceli! 🙂
🏎️ 5 dakika oturum limiti: Öğrenme süresini sınırlamak mantıksız gelebilir fakat bu Drops’a karşı dil öğreniminden bahsettiğimizde çokta kötü bir şey olmayan, aşırı bağımlılık yapıyor. Giriş engeli yok. Bahaneler yok: DAİMA 5 dakikanız vardır!
🕹️ Kolay pratik: Oyunların neden bu kadar eğlenceli ve bağımlılık yapıcı olduğunu inceledik ve oyun oynayarak zaman kaybetmek yerine, değerli bir şey inşa ettiğiniz, aşırı derecede sürükleyici bir uygulama yaratmak için, aynı esası Drops’a uyguladık: yeni bir dil öğrenimi.
⚡Hızlı adım: Hızlı adıma inanıyoruz, telefonunuzun klavyesiyle yazmak hızlıdır. Hızlı kaydırmalara ve dokunmalara merhaba deyin! 5 dakikanızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu ekstra saniyelere ihtiyacınız olacak 😉
🎯 Kelime odağı: Dil bilgisi yok, yalnızca yüksek pratiklik değeri olan, küratörlü kelimeler var. Drops yalnızca bir şeye odaklanıyor ve bunu gerçekten çok iyi yapıyor. Ayrıca Drops, Korece, Japonca, Çince, İbranice, Arapça, Rusça ve Hintçe dillerinde yeni başlayanlar için, “alfabe” kursları öğretiyor.
💁 Öğrenme alışkanlığı kazanma: Drops sizi bir dil öğrenme bağımlısına çevirmek istiyor. Öğrenme aracınız ne kadar etkili olursa olsun, eğer onu her gün kullanmazsanız, gerçekten işe yaramaz. Drops zihninizi kandırıyor ve sizi daha iyi yapıyor!

Drops’taki Diller

Drops ile öğrenebileceğiniz geniş dil seçenekleri sunmaktan gurur duyuyoruz ve neredeyse her ay yenilerini ekliyoruz. İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca gibi alışılmış dillerin yanı sıra, egzotik olanlar da mevcut: Japonca, Çince, Korece, Arapça, İbranice, Portekizce, Rusça, Danimarka dili, Macarca, Hintçe, Tagalog veya İzlandaca!

Son zamanlarda lehçeleri de ekledik! Artık Mandarin Çincesi & Kanton, Kastilya İspanyolcası & Latin Amerika, Amerikan İngilizcesi & Britanya ve Avrupa Portekizcesi & Brezilya arasında seçim yapabilirsiniz. Hatta her bir dili eş zamanlı olarak, ücretsiz öğrenebilirsiniz! Aktörlerin ve aktrislerin seslerinden kaydedilmiş, güzel kelime telaffuzlarımızdan dolayı gurur duyuyoruz! “

Drops’un Dezavantajları ve Sonuç

Drops’un olumsuz diyebileceğimiz yönü ise gramer. Bu tip bir bilgi verilmiyor fakat pratiğe yönelik olarak çalışan bir sistemi var. Sonuç olarak tavsiye edebileceğimiz bir Arapça Öğrenme programı. Deneyin ve görün. Program sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var , program sadece mobil cihazlardan kullanılıyor yani Android ya da iOs platformlarının programlarını cihazınıza kurmanız gerekiyor , web uygulaması olarak çalışmıyor.

3 – MONDLY

Mondly Arapça Öğrenme Programı


 Mondly Program Tanıtımı

Mondly programı hem web uygulaması olarak hem de mobil platformlarda çalışabiliyor. Android program sayfasındaki tanıtım yazısı şu şekilde :

“Sanal görünümlü ancak bir o kadar da gerçek öğretmenlerin oturma odanızda sizinle buluşarak yeni bir dil öğrenmenize yardımcı olmalarını sağlayacak Mondly uygulamasını sunmaktan gurur duyuyoruz.
Chatbotlardan destek alan Mondly AR ile diyaloglara girebilecek ve anlık olarak geri bildirim alabileceksiniz. Sonuç olarak öğrenme deneyiminizi tamamen doğallaştıran bir sistem ortaya çıkacaktır.
Artırılmış Gerçeklik özelliklerinden faydalanabilmek için lütfen cihazınızın AR-uyumlu olduğundan emin olun.

Dil öğrenmenin gizli yolu
Okuldaki dil derslerinizi hatırlıyor musunuz? Yüzlerce temel kelime ve ifade ile başlayıp, devamında tonlarca dil bilgisi dersi aldınız ve bir dönem sonunda yabancılarla bir cümle konuşabiliyor ya da sadece “Merhaba!” diyebiliyordunuz. Evet, dil öğrenmenin geleneksel yolu buydu. Mondly’nin yaklaşımı ise klasik dil kurslarından farklıdır.

Geleceğin dil kursları
Uygulama iki kişi arasındaki başlangıç düzeyindeki bir sohbet ile başlar. Hızlıca temel kelimeleri öğrenmenizi sağlar, bu kelimeleri cümle ve ifadelerinizde kullanabilir ve 45-dakikalık sürecin sonunda sohbeti kendi sesinizle tekrar oluşturabilirsiniz. Doğal Konuşma Tanıma ve Aralıklı Tekrar Algoritmaları sayesinde dil öğrenmek daha da kolaylaşır.

İşte Mondly’yi sizin için harika bir eğitmen yapan temel özellikler:

Kristal netliğinde ses ve profesyonel ses aktörleri. Telaffuzu ana dilini konuşan konuşmacılar arasındaki sohbetlerden öğrenin

Son teknoloji Ses Tanıma. Mondly, kelimeleri ve ifadeleri siz konuştukça dinler. Sadece doğru ve temiz konuşmanız halinde pozitif yorumlar verir. Böylece telaffuzunuz gelişir

Gerçek durumlarda kullanılabilen ifadeler. Konu dil öğrenmek olduğunda yüzlerce farklı kelimeyi hafızanızda tutmak kolay değildir. Mondly size temel kelimeleri ve ifadeleri öğreterek kelime haznenizi genişletir. Uygulama öğrenim sürecini kısa derslere böler ve bunları temalı paketler halinde sunar

Sohbetlerden öğrenin. Ücretsiz kursun temelini sohbetler oluşturur. Uygulama ile sık kullanılan isim ve fiillerle temel kelime dağarcığınızı oluşturmanız kolaylaşır.

Fiil çekimleri. Kurstan daha fazlasını öğrenin. Tek yapmanız gereken fiillere dokunmak, çekimine kadar her şeyini öğrenmek. Herhangi bir sözlükten daha hızlı ve çok daha başarılı.

Gelişmiş İstatistikler. Akıllı raporlama kullanan uygulama gelişiminizi sürekli takip eder. Böylelikle kelime hazneniz sürekli gelişir ve hep daha iyi seviyeye gelir.”

Programın Avantajlı Yönleri

Chatbot, seslendirme ile birlikte kalıp ifadelerin görsel desteklerle öğretiliyor olması ve fiil çekimlerini bulup görebiliyor olmanız avantajlı yönlerinden bazıları.

Dezavantajlı Yönleri ve Sonuç

Programın ücretli ve ücretsiz versiyonları var. Ücretsiz versiyonda her dil için program kurmak durumunda oluyorsunuz ve günlük gönderilen ders haricinde kısıtlama yapılıyor. Ücretli versiyonda ise tüm dilleri öğrenebileceğiniz gibi konu bazında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Ücret olarak diğer benzer programlara göre daha düşük bir fiyatı bulunuyor. (Tabi bu ücret bugün için böyle , değişkenlik gösterebilir. ) Arapça öğrenme aşamalarında ücretsiz versiyonu dahil olmak üzere ücretli olarak da takip edilebilecek faydalı bir program olarak tavsiye listemizde yer alıyor. Mondly programına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://arapcaogren.net/